Jak odróżnić ścianę nośną od działowej?
Podczas remontów mieszkań bardzo wielu klientów zastanawia się, które ściany w ich domach są nośne, a które działowe. Takie rozróżnienie jest ważne w przypadku zmian aranżacyjnych, które wiążą się z koniecznością wyburzenia lub przestawienia ściany, gdyż nie każdą taką przegrodę można usunąć.
Czym jest ściana działowa, a czym nośna?
Ściana nośna odgrywa bardzo ważną rolę w konstrukcji budynku. Jej główną funkcją jest przenoszenie obciążeń stropów, dachu, strychu i ścian wyższych kondygnacji na fundamenty. Ściany nośne muszą być odpowiednio zaprojektowane, a następnie wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest to najważniejsza część murów, która tak naprawdę chroni całą konstrukcję przed zawaleniem. Z tego też względu wszystkie ściany nośne są wyraźnie zaznaczone w projektach budynków.
Ściany działowe, jak sama nazwa wskazuje, dzielą poszczególne pomieszczenia w budynku. Nie mają aż tak dużego znaczenia dla całej konstrukcji i jej bezpieczeństwa. Powstają już po wybudowaniu ścian nośnych.
Która ściana jest nośna, a która działowa?
Jak przekonać się, która ściana jest nośna, a która działowa? Najlepiej sprawdzić to w projekcie budynku. Jak już zostało wspomniane, ściany nośne są wyraźnie zaznaczone na planie. Jeśli jednak nie masz projektu, warto oddać to zadanie fachowcom. Nasza firma specjalizuje się w remontach mieszkań we Wrocławiu i zawsze służymy klientom doradztwem w zakresie realizowanych przez nich inwestycji.
Zasadniczo ściany nośne są zawsze grubsze niż działowe. Inny sposób weryfikacji jest nieco bardziej inwazyjny, ponieważ wymaga skucia fragmentu tynku w miejscu, w którym mur łączy się ze stropem. Jeśli na styku nie ma warstwy zaprawy wypełniającej przerwę dylatacyjną, mamy do czynienia ze ścianą nośną, a nie działową.