Blog
Murowanie ścian nośnych. Postępowanie krok po kroku
Murowanie ścian to ważny etap budowy domu – zwłaszcza jeśli mowa o ścianach nośnych, które decydują o wytrzymałości budynku i muszą przenosić spore obciążenia. Ściany można murować z bloczków keramzytowych, silikatu, pustaków ceramicznych i betonu komórkowego. Oprócz samego materiału konstrukcyjnego trzeba wybrać odpowiednią zaprawę na spoiny pionowe i poziome.
Planowanie remontu mieszkania. Jak sporządzić dobry kosztorys?
Postawą planowania remontu mieszkania jest nie tylko określenie prac, które trzeba wykonać. Absolutnym kluczem będzie także sporządzenie kosztorysu, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych finansowych niespodzianek na etapie realizacji. Jak go wykonać? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Wybór firmy budowlanej. Po czym poznać dobrych fachowców?
Remont lub budowa to duże i kosztowne przedsięwzięcie, które w wielu wypadkach kosztuje nas sporo stresu. Właśnie z tego powodu niezbędna nam będzie dobra ekipa, która profesjonalnie zajmie się wszystkimi pracami. Jak jednak ją znaleźć? Jak wybrać odpowiednią? Czy powinniśmy się kierować szukając fachowców?
Jak docieplić budynek na zimę? Metody postępowania
Systemy ocieplania budynków, czyli z pozoru ogromna inwestycja, to lokata, która bardzo szybko się zwróci. Należy do najczęściej przeprowadzanych prac modernizacyjnych – nie tylko poprawia wygląd elewacji, ale przede wszystkim zwiększa ochronę cieplną budynku i ogranicza wydatki na jego ogrzewanie. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy dopasować technologię do rodzaju i stanu ścian zewnętrznych.
Stan surowy otwarty a zamknięty. Czym się różnią?
Terminy “stan surowy otwarty” oraz “stan surowy zamknięty” często pojawiają się w ogłoszeniach, artykułach dotyczących budowy, w rozmowach z wykonawcami czy też w umowach z firmami budowlanymi. Nie każdy jednak wie, co w ogóle oznacza stan surowy i jaka jest różnica między stanem zamkniętym i otwartym. Co oznaczają te terminy i czym się różnią?
Jak dobrać tynk na elewację ze styropianu?
Tynkowanie to niezwykle istotny element wykończenia elewacji. Jego zadaniem jest zabezpieczenie jej przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi - takimi jak np. wilgoć, której obecność może prowadzić do zagnieżdżenia się w ścianie grzybów i glonów. Jaki tynk możemy położyć na elewacji ze styropianu?
Co to znaczy, że wnętrze zostało wykonane pod klucz?
Przeglądając oferty nieruchomości z rynku pierwotnego, spotykamy się z mieszkaniami w stanie surowym, deweloperskim lub pod klucz. O ile zazwyczaj jesteśmy zaznajomieni z dwoma pierwszymi pojęciami, trzecie z nich brzmi dość tajemniczo. Co to znaczy, że wnętrze jest wykończone pod klucz?